ایستگاه تقلیل فشار

ایستگاه تقلیل فشار

ایستگاه های تقلیل فشار برون شهری

ایستگاه های CGS، ایستگاه هایی می باشند که در ابتدای ورودی شهرها به منظور تقلیل فشار گاز خطوط انتقال اصلی و فرعی از فشار بالا به فشار متوسط نصب گردیده‌اند.

ایستگاه های تقلیل فشار درون شهری

ایستگاه های TBS ایستگاه هایی می باشند که در حاشیه و داخل شهرها به منظور تقلیل فشار گاز خطوط تغذیه نصب گردیده‌اند.

ایستگاه تقلیل فشار ترکیبی

یک ایستگاه ترکیبی مجموعه‌ای از از دو ایستگاه CGS و TBS می باشد. در ایستگاه ها و مناطق دور از شهر که استفاده از دو ایستگاه CGS و TBS مقرون به صرفه نیست، از ایستگاه های ترکیبی استفاده می شود.

ایستگاه تقلیل فشار صنعتی

تأمین عمده‌ی گاز مصرف کنند‌گان ویژه تجاری در داخل شهرها از طریق خطوط شبکه و با نصب ایستگاه  تقلیل فشار RS در محل صورت می پذیرد. فشار ورودی به ایستگاه های RS، 60 psig می‌باشد و توزیع بر اساس میزان مصرف و فشار مورد نیاز برای مصرف کنند‌گان انجام خواهد گرفت.

ایستگاه های DRS از رینگ تغذیه شهری منشعب می گردند و در اصل یک نوع از ایستگاه های TBS می باشند که در طراحی متفاوت اند. این ایستگاه ها معمولا برای محدوده های خاص نصب می گردند.

اجزای ایستگاه تقلیل فشار گاز

سیستم فیلتراسیون

فیلترها عمل جدا کردن ناخالصی های گاز را قبل از ورود به سیستم انجام می دهند و در سه نوع زیر دسته بندی می شوند:

فیلترهای چرخشی

فیلترهای همراه با جداکننده

فیلترهای المنت دار

رگولاتور

رگولاتور وسیله ای است که در زمان تغییرات جریان گاز می تواند در حد معینی فشار گاز را کنترل کند.

یکی از پارامتر های مهمی که در انتخاب یک رگولاتور اهمیت بالایی دارد ظرفیت آن است که با فشار ورودی و خروجی و چگالی گاز و شکل بدنه آن رابطه مستقیم دارد.

شیر اطمینان قطع کننده

هنگام بروز اختلال در رگولاتورهای سیستم تقلیل فشار گاز، احتمال افزایش فشار گاز وجود دارد.

جهت کاهش این افزایش فشار ناخواسته و جلوگیری از آسیب دیدن سایر قسمت های بعد می بایست قسمتی از گاز خروجی رگولاتور را از طریق یک شیر قابل اطمینان در فضا تخلیه نمود.

کنتورهای توربینی

کنتورهای توربینی متداول ترین کنتورهای ایستگاه تقلیل فشار گاز بوده و حجم گاز را از میزان سرعت گاز و اندازه حرکتی که به پره های یک توربین منتقل می کنند اندازه می گیرند.

دامنه حجم و اندازه گیری در این نوع کنتورها بسیار زیاد می باشد.

ساختمان این کنتورها به گونه ای است که گاز ورودی به محفظه کنتور به علت باریک شدن مجرای عبور آن سرعتش ۲ تا ۳ برابر افزایش می یابد و در برخورد با پره های توربین بیشترین سرعت را دارا می باشد.

ایستگاه تقلیل فشار
ایستگاه تقلیل فشار

سیستم بودارکننده ها

برای بودار کردن گاز در ایستگاه تقلیل فشار باید از تجهیزاتی مانند اودورایزرها استفاده شود.

در خطوط لوله، گاز بدون بو است؛ اما برای تشخیص درست و استفاده از آن باید توسط ماده ای به نام مرکاپتان اصطلاحا بودار شود.

گرمکن ها

گرمایش ناشی از احتراق می تواند به صورت مستقیم از گازهای احتراقی به گاز پر فشار منتقل شود و یا به واسطه سیالی دیگر (مانند آب) منتقل شود.

در شرایط ایمن، گرمکن های گاز، به وسیله مشعل های اتمسفریک، آب مقطر درون محفظه را گرم کرده و
گاز با عبور از حمام های غیرمستقیم گاز (لوله های مارپیچی درون محفظه تعبیه شده اند) گرم می شود.

ظرفیت ایستگاه تقلیل فشار گاز

ظرفیت این ایستگاه های گاز معمولا به جمعیت شهر وابسته است و تا ١,٠٠٠,٠٠٠ متر مکعب بر ساعت نیز می رسد.

این ایستگاه ها بخش مهمی از سیستم گاز رسانی به شهر را تشکیل می دهند و بررسی آن ها جهت ساخت تجهیزات جدید، کاهش مصرف انرژی، کاهش آلایندگی بسیار مهم و حائز اهیت است.

روش های افزایش بازده ایستگاه تقلیل فشار گاز

برای بررسی بازده یک ایستگاه تقلیل فشار گاز و افزایش آن، باید بررسی شود که در کدام قسمت ها یا فرآیندها برگشت ناپذیری و اتلاف انرژی وجود دارد. مشاهده می شود فرآیندی که در رگولاتور رخ می دهد یک فرآیند اختناق کاملاً برگشت ناپذیر است؛ لذا یکی از راهکارهای افزایش بازده اصلاح این مرحله است.

یک روش برای اصلاح، استفاده از توربین انبساطی و نیز ترکیب توربین انبساطی و پیل سوختی است.

هم چنین به علت طراحی نامناسب گرمکن های آن گازطبیعی، معمولاً بازده آن ها بسیار پایین تر از مقدار ایده آل است.

به همین دلیل مقدار قابل ملاحظه ای از انرژی حرارتی سوخت از طریق گازهای خروجی از دودکش به هدر می رود. به طوری که دود خروجی از دودکش گرمکن دمای بالایی در حدود ۴۰۰ درجه سانتی گراد دارد که وارد هوا می شود. از این رو یکی دیگر از روش های افزایش بازده بازیافت انرژی گرمایی گازهای خروجی از دودکش است.

کلام آخر

مجموعه مبنا صنعت اسپادانا  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و با سابقه طولانی خود در ارائه  طراحی یک واحد آبرسانی صنعتی،اجرای تصفیه خانه آب و پساب،اجرای آبرسانی به صنایع،اجرای شبکه انتقال پساب،ساخت فیلتر شنی،کلاریفایر یا زلال کننده،ماشین ریکلایمر،اجرای پروژه های EPC،ریخته گری اسلب،ایستگاه تقلیل فشار،طراحی و ساخت غبارگیرهای صنعتی، طراحی و ساخت کولینگ تاور تبخیری و هیبریدی،تصفیه آب به روش RO،اجرای پروژه‌ های صنایع فولاد سازی؛ ساخت فیلتر شنی با بهترین کیفیت میباشد.