ماشین ریکلایمر

ماشین ریکلایمر چیست؟

 ریکلایمر ماشینی بزرگ است که در حمل توده مواد استفاده می‌شود. وظیفه اصلی ماشین ریکلایمر، بازیابی توده مواد مانند سنگ معدن و غلات از انبار است. همچنین دستگاهی بسیار مناسب جهت ترکیب مواد مختلف معدنی از جمله سنگ آهک، زغال سنگ، سنگ آهن و غیره می‌باشد.

کارکرد ریکلایمر

عملکرد ماشین ریکلایمر به این گونه است که پس از انباشت مواد و ایجاد پایه‌های مواد، مثلث‌های کناری با نام هرو به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنند که این عمل موجب ریزش قسمت بالایی مواد به قسمت‌های پایینی می‌گردد. این عمل علاوه بر تنظیم حجم مواد خروجی، موجب ترکیب شدن بهتر مواد در راستای عمودی لایه‌ها خواهد شد.

کارکرد این نوار نقاله به این صورت است که نوار نقاله مواد فله‌ای که با نوار نقاله استاکر انباشته شده‌اند را انتقال می‌دهد. با دارا بودن باکت چرخان در انتهای تسمه نقاله، مواد انتقال داده می‌شود. باکت‌ها به صورت شعاعی با چرخ خود مواد را برمی‌دارند و روی نوار نقاله می ریزند. در این حالت نیازی به سامسون فیدر  و یا نوار نقاله‌های فیدردار و یا لودرو کمپرس کردن مواد بر داخل کانوایر نیازی نیست.

به همین دلیل است که نوار نقاله با درجه آزادی خاصی ساخته شده است و قادر است که در راستای افق و به سمت چپ و راست روی ریل حرکت کند و بیشترین طول حرکت روی ریل را داشته باشد. اگر حرکت عمودی داشته باشد، بوم نوار نقاله به صورت بالا پایین تنظیم می‌شود و اگر حرکت در طول داشته باشد نوار نقاله تلسکوپی به حرکت در می آید. به این صورت پوشش سرتاسری منطقی به وجود می‌آید.

انواع ماشین ریکلایمر

ریکلایمر اسکرپر دروازه ای

این دستگاه دارای یک نقاله زنجیری است که پاروهایش مواد را به سمت کنار انبار و نقاله خروجی هدایت می کند. روی انبار یک سازه مثلثی و بالای این سازه یک جرثقیل وجود دارد که وظیفه اش نگه داشتن نقاله زنجیری و تغییر دادن زاویه می باشد. این وسیله مناسب برای برداشت از کنار می باشد.

ماشین ریکلایمر
ماشین ریکلایمر

ریکلایمر اسکرپر پلی

در دستگاه پلی مانند دروازه ای یک نقاله زنجیری وجود دارد با این تفاوت که در پایین ترین حالت قرار دارد و تغییر زاویه در آن وجود ندارد. در کنار نقاله زنجیری یک شبکه مثلثی شکل قرار دارد که با چنگال هایش مواد را از سطح مقطع انبار جدا می کند. از این ماشین تنها برای برداشت از مقطع استفاده می شود. متدوال ترین دستگاهی که برای برداشت مواد از انبارهای فله مورد استفاده قرار می گیرد اسکرپر پلی می باشد.

چرخ بیل بازویی

این دستگاه در روی نوک بازوی خود یک چرخ با تعدادی بیل دارد که می تواند مواد را از انبار برداشت کند و روی نقاله بازو بریزد. از ویژگی های این ماشین این است که امکان چرخش حول محورهای عمودی و افقی را دارد. همچنین طول بازوی این دستگاه به اندازه ای بلند است که به انتهای مقطع انبار نیز دسترسی دارد. در ماشین طولی امکان برداشت هم از کنار و هم از مقطع وجود دارد.

چرخ بیل پیلی

ماشین ریکلایمر

چرخ بیل پیلی یک پل دارد که روی دو ریل در طرف انبار قرار می گیرد. روی این پل یک نوار نقاله و دور پل و نقاله، چرخ بیل قرار می گیرد که در طول پل می تواند حرکت کند. وقتی چرخ بیل می چرخد مواد از مقطع انبار برداشت می شود و روی نقاله می ریزد و سپس به نقاله خروجی منتقل می شود. این ماشین مخصوص برداشت از مقطع می باشد.

ماشین برداشت بشکه ای

ریکلایمر بشکه ای مانند چرخ بیل پیلی، پل و نقاله دارد اما به جای اینکه دارای چرخ بیل باشد یک بشکه در آن تعبیه شده که دارای طول مساوی با طول انبار می باشد. این ماشین نوعی از ماشین چرخ بیل پیلی است.  دستگاه برداشت بشکه ای تنها دارای مکانیسم برداشت از مقطع می باشد.

بیل زنجیری

ماشین ریکلایمر

بیل زنجیری در انبارهای عمیق و مواد چسبنده به کار می رود. همانطور که از نامش پیداست یک بیل زنجیری دارد که مواد را از انبار برداشت کرده و روی نوار نقاله می ریزد. این بیل از یک طرف به پل وصل می شود و از طرف دیگر توسط جرثقیل نگه داشته می شود.

چرخ بیل متحرک

چرخ بیل این دستگاه روی چرخ زنجیر نصب شده است که امکان حرکت در جهات مختلف را دارد. همچنین نقاله خروجی این دستگاه نیز دارای قابلیت جابه شدن می باشد و از یک یا چند نقاله تشکیل شده است. این دستگاه مخصوص برداشت از انبارهای نا منظم می باشد و همچنین قابلیت برداشت مستقیم را دارد که در این حالت مواد به طور مستقیم در کامیون بارگیری می شود.

 

کلام آخر

مجموعه مبنا صنعت اسپادانا  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و با سابقه طولانی خود در ارائه  طراحی یک واحد آبرسانی صنعتی،اجرای تصفیه خانه آب و پساب،اجرای آبرسانی به صنایع،اجرای شبکه انتقال پساب،ساخت فیلتر شنی،کلاریفایر یا زلال کننده،ماشین ریکلایمر،اجرای پروژه های EPC،ریخته گری اسلب،ایستگاه تقلیل فشار،طراحی و ساخت غبارگیرهای صنعتی، طراحی و ساخت کولینگ تاور تبخیری و هیبریدی،تصفیه آب به روش RO،اجرای پروژه‌ های صنایع فولاد سازی؛ ساخت فیلتر شنی با بهترین کیفیت میباشد.