ریخته گری اسلب

ریخته گری اسلب چیست؟

یک محصول میان خطی و نیمه نهایی فولاد است که از فرایند نورد شمش و یا فرایند ریخته گری پیوسته حاصل میشود. سطح مقطع اسلب‌ها بر خلاف شمشه و شمشال مربعی نیست بلکه مستطیلی بوده و به عنوان ماده اولیه برای ساخت محصولات نورد تخت از جمله کویل و ورق نورد گرم، استفاده می شود.
اغلب اسلب‌ها از جنس فولاد کربنی است اما اسلب‌های از جنس فولاد زنگ نزن نیز یافت می‌شود. این محصول از آلیاژهایی مثل آهن، کروم، مس، منگنز، نیکل، سیلیسیوم و مولبیدن تشکیل می‌شود. 

کاربردهای اسلب

از ریخته گری اسلب برای تولید انواع محصولات تخت فولادی مثل ورق، صفحات و کویل و همچنین در صنعت ماشین‌آلات سنگین استفاده می‌شود. با توجه به ابعاد استاندارد اعلام ‌شده، ضخامت این ورق فولادی بسیار کم است، به طوری که ممکن است باعث بروز مشکل هنگام برش شود و نیاز باشد برای برش از دستگاه‌هایی با امکانات بالا استفاده کرد.

ویژگی های مهم تختال یا اسلب

دارا بودن سطحی کاملا صاف و بدون پوسته

عاری از هرگونه عیوب ظاهری و سطحی و همچنین داخلی

بدون هیچ گونه ترک

بدون هیچ حفره انقباضی بر روی سطح خود

بر روی آنها نباید اثری از جوش دیده شود.

بر روی آنها لایه ای ضد زنگ وجود داشته باشد و بهتر است این لایه در هر دو طرف اسلب ها کشیده شده باشند.

 

معایب سطحی و هندسی اسلب یا تختال

از جمله معایب سطحی در اسلب یا تختال می توان به گود افتادگی های طولی و همچنین در برخی از مواقع گود افتادگی های عرضی داشت. از دیگر معایب آن می توان به دو پوستگی، ورقه شدن سطحی و همچنین خمش گوشه ای و یا موجدار شدن سطح آن اشاره داشت. همچنین از دیگر عیوب سطحی تختال می توان به قطرات فلز، لکه های سطحی، خط انداختن سطح، حفره های گازی و یا سوزنی و سوراخ شدن سطح آن اشاره داشت.

همچنین از جمله معایب هندسی در اسلب ها می توان به لوزی شدن، باد کردگی ها و همچنین فرو رفتگی ها اشاره داشت.

مزایا تختال ها

یکی از مزایای بزرگ اسلب ها این است که کاربردهای بسیار زیادی دارند و همین امر باعث شده در صورت رعایت استانداردهای لازم در تولید آنها و بالا بودن کیفیت، بتوان آن را صادر کرده و برای کشور ارز آوری داشته باشد. از اسلب ها در تولید قطعات آهنی مختلفی استفاده می شود. شاید بتوان مهمترین کاربرد آن را در ورق های فولادی دانست. همچنین در تولید تیرآهن، لوله، میلگرد و کویل نیز مورد استفاده می باشد. این ورق ها در صنعت ماشین سازی بسیار کاربرد دارند.

ریخته گری اسلب
ریخته گری اسلب

 

 

انواع روش های تولید اسلب

روش کوره بلند، کنور تور (روش سنتی)


روش کوره بلند، یک روش سنتی است که از احیا غیرمستقیم برای تولید اسلب استفاده میشود. با توجه به اینکه ایران دارای منابع زغال‌سنگ مرغوب است این روش یک روش کاربردی است. در ابتدا سنگ‌آهن همراه با آهک و کک را وارد کوره بلند می‌کنند و آهن خام (چدن مذاب) استخراج می‌شود. برای از بین بردن ناخالصی‌های فولاد مذاب به ‌دست ‌آمده از آهن خام، با حذف کربن و اضافه کردن اکسیژن فولاد خام به دست می‌آید. در ادامه در واحد ریخته‌گری اسلب مداوم، مذاب به داخل قالب ریخته می‌شود با جدا کردن محصول از قالب و عملیات پاشش آب‌ خنک تختال خنک شده و به شمش منجمد تبدیل می‌شود. در انتها با برش‌های مختلف می‌توان به طول‌های موردنظر اسلب دست‌ یافت.

کوره الکتریکی


استفاده از کوره‌های الکتریکی و ذوب مجدد قراضه آهن و فولاد هست، در این روش سبدهای آهن در داخل کوره ریخته می‌شود. به دلیل کمبود منابع قراضه در جهان و نیز رشد فزاینده قیمت آن در طول سال‌های گذشته، در این روش به همراه قراضه از آهن اسفنجی نیز برای ذوب در کوره استفاده می‌شود؛ بنابراین هم‌زمان با ذوب‌آهن قراضه‌ها، ترکیبی از آهن اسفنجی و مواد سرباره‌ساز مثل کک، بنتونیت، آهک و سایر مواد افزودنی از قسمت بالای کوره به ذوب افزوده می‌شود و بعد از نمونه‌گیری، با اضافه کردن اکسیژن، ناخالصی‌ها به‌ ویژه کربن در مذاب اکسید می‌شوند. در نهایت با همگن‌سازی فولاد مذاب تولید می‌شود. در واحد ریخته‌گری اسلب، فولاد مذاب به داخل قالب مسی آبگرد ریخته و سپس با پاشش آب‌ خنک به شمش فولادی منجمد تبدیل می‌شوند.

کوره القایی


روش کوره القایی به دلیل استفاده از برق، الکترود و مواد افزودنی هزینه بالایی را به همراه خود دارد، از طرف دیگر در این کوره‌ها دو مشکل وجود دارد که باعث شده است مورد استفاده قرار نگیرند.
مشکل اول این است که کوره القایی به‌ خوبی نمی‌تواند اکسیژن را کنترل کند و همین امر باعث عیوبی در محصول می‌شود، چراکه به دلیل قلیان اکسیژن محلول در مذاب اکسید شدن فرو آلیاژ پیش می‌آید. مشکل دوم این روش، فسفر زدایی و گوگردزدایی کوره القایی است.

کلام آخر

مجموعه مبنا صنعت اسپادانا  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و با سابقه طولانی خود در ارائه  طراحی یک واحد آبرسانی صنعتی،اجرای تصفیه خانه آب و پساب،اجرای آبرسانی به صنایع،اجرای شبکه انتقال پساب،ساخت فیلتر شنی،کلاریفایر یا زلال کننده،ماشین ریکلایمر،اجرای پروژه های EPC،ریخته گری اسلب،ایستگاه تقلیل فشار،طراحی و ساخت غبارگیرهای صنعتی، طراحی و ساخت کولینگ تاور تبخیری و هیبریدی،تصفیه آب به روش RO،اجرای پروژه‌ های صنایع فولاد سازی؛ ساخت فیلتر شنی با بهترین کیفیت میباشد.