اجرای ابرسانی به صنایع

اجرای ابرسانی به صنایع

اجرای ابرسانی به صنایع به دلیل مشکل کمبود آب یکی از مسائل اساسی صنعت در کشورها شده است.

شبکه توزیع آب یا انتقال آب یا آبرسانی به مجموعه ای از لوله کشی های به هم پیوسته گفته می شود که برای انتقال و توزییع آب در یک مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بخش های مختلف یک سیستم ابرسانی

منبع آب

سیستم انتقال آب

تصفیه خانه آب

مخازن آب

شبکه توزیع آب

مصرف کنندگان

  

انواع شبکه توزیع آب از نظر نحوه لوله گذاری

شبکه توزیع آب شاخه ای

شبکه توزیع آب شاخه ای ساده ترین نوع شبکه اجرای ابرسانی به صنایع هستند که ساختاری درختی دارند و جریان آب در آن ها همواره یک طرفه و از طرف شاخه بزرگ تر ( لوله اصلی ) به شاخه کوچک تر ( لوله فرعی ) حرکت می نماید. مشکل اصلی شبکه های شاخه ای این است که وقتی بخشی از لوله ای دچار عیب و شکستگی می گردد بخش ها پایین دستی آن نیز دچار ایراد و بی آبی می شود.

اجرای ابرسانی به صنایع
اجرای ابرسانی به صنایع

شبکه توزیع آب حلقوی

شبکه توزیع آب حلقوی از یک حلقه اصلی به صورت کمربندی و حلقه های درونی تشکیل شده است که آب از حلقه اصلی به حلقه های درونی و سپس به مصرف کننده منتقل می شود. در این شبکه های اجرای ابرسانی به صنایع جریان آب در لوله ها به سمت محل مصرف تغییر مسیر داده و هر ناحیه از دو یا چند سمت امکان آبرسانی را دارا می باشند. شبکه های حلقوی عیب های شبکه های شاخه ای را نداشته اما هزینه اجرای آن ها افزون تر می باشد.

 

شبکه توزیع آب مختلط یا درهم

به دلیل اینکه اجرای ابرسانی به صنایع بصورت شبکه حلقه ای بسیار گران خواهد بود عملا در شبکه های لوله کشی شهر ها از ترکیب دو روش شاخه ای و حلقوی استفاده می نمایند.

انواع شبکه توزیع آب از نظر سیستم تامین فشار

شبکه ثقلی نوع اول
شبکه ثقلی نوع دوم
شبکه ثقلی مرکب
شبکه پمپاژ ثقلی
شبکه پمپاژ مستقیم
شبکه پمپاژ مستقیم با کنترل توسط مخزن هوایی

 

شبکه توزیع آب ثقلی نوع اول ، نوع دوم و مرکب

در صورتی که منطقه مورد نظر وسعت کمی داشته باشد و همچنین اختلاف ارتفاع به اندازه کفایت موجود باشد ، تامین فشار کل منطقه توسط یک یا چند مخزن با رقوم ارتفاعی یکسان تأمین می شود.
اگر تغییرات ارتفاعی و وسعت منطقه اندک نباشد ، کاربرد یک یا چند مخزن با رقوم ارتفاعی یکسان ممکن نیست و در این شرایط می بایست با استقرار سیستم کاهش فشار ( مکانیکی یا مخزنی ) منطقه مرتبط با شبکه توزیع آب را به بخش های مختلف فشاری دسته بندی کرد.

اجرای ابرسانی به صنایع

در منطقه هایی که از چندین سمت به ارتفاعات طبیعی محدود هستند ، علاوه بر مخزن اصلی یک سری مخازن دیگر را در ارتفاعات پایین تر مستقر می نمایند. به این وسیله در زمان های پیک مصرف کلیه مخزن ها به شبکه توزیع آب وصل بوده و در مدار بهره برداری قرار دارند اما در زمان های مصرف کم تر فقط برخی از مخازن در مدار بوده و برای ممانعت از سر ریز نمودن آب در مخازن پایین دست از یک سری شیر های کنترل جریان در ورودی این مخازن استفاده می شود.

 

شبکه توزیع آب پمپاژ ثقلی

اگر مکان تأمین آب در پایین دست و شبکه توزیع در بالادست مستقر باشد به ناچار می بایست آب به شبکه توزیع پمپاژ گردد. آب پمپاژ شده در زمان های مصرف کم تر به مخازن ذخیره ورود می کند و در زمان های پیک مصرف ایستگاه پمپاژ و مخزن ذخیره به صورت توامان آب را جهت شبکه توزیع آب تامین می نمایند.

 

شبکه توزیع آب پمپاژ مستقیم

در صورتی که اختلاف ارتفاع مورد نیاز برای اجرای ابرسانی به صنایع در محدوده طرح موجود نباشد لذا توزیع آب به وسیله پمپاژ مستقیم آب به شبکه توزیع آب یا شبکه آبرسانی انجام می شود. کاربرد این روش به خاطر ایجاد نوسانات فشار در ساعات مختلف مصرف دارای مشکلات گوناگونی است و عموما در منطقه های کوچک تر و دارای شرایط خاص از این روش استفاده می شود.

 

شبکه توزیع آب پمپاژ مستقیم با کنترل توسط مخزن هوایی

به منظور حل مشکلات سیستم پمپاژ مستقیم معمولا از مخازنی مابین محل مصرف و ایستگاه پمپاژ استفاده می شود که این مخازن مسولیت کنترل فشار پمپ ها را در شبکه توزیع آب بر عهده دارند.

کلام آخر

مجموعه مبنا صنعت اسپادانا  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و با سابقه طولانی خود در ارائه  طراحی یک واحد آبرسانی صنعتی،اجرای تصفیه خانه آب و پساب،اجرای آبرسانی به صنایع،اجرای شبکه انتقال پساب،ساخت فیلتر شنی،کلاریفایر یا زلال کننده،ماشین ریکلایمر،اجرای پروژه های EPC،ریخته گری اسلب،ایستگاه تقلیل فشار،طراحی و ساخت غبارگیرهای صنعتی، طراحی و ساخت کولینگ تاور تبخیری و هیبریدی،تصفیه آب به روش RO،اجرای پروژه‌ های صنایع فولاد سازی؛ ساخت فیلتر شنی با بهترین کیفیت میباشد.