طراحی واحد آب رسانی صنعتی

طراحی واحد آبرسانی صنعتی

جهت طراحی واحد آبرسانی صنعتی  اگر برای رهایی از مشکلات ناشی از وجود نا خالصی ها در آب سعی کنیم که قبل از ورود آب به واحد صنعتی ،ناخالصی ها را از آب بزدایم در ان صورت تصفیه آب در خارج از سیستم (واحد مورد نظر) انجام شده و آن را تصفیه خارجی می نامیم. روش هایی چون آهک زنی، استفاده از رزین های تعویض یونی و یا فیلتراسیون ، جزء تصفیه خارجی هستند.

اصطلاحات رایج در طراحی واحد آبرسانی صنعتی

آب آشامیدنی

آبی که از مواد خارجی، به مقداری که سبب بیماری شود یا اثر زیان‌آور بیولوژیک داشته باشد پاک باشد.


مشخصات فیزیکی آب

ویژگی‌هایی از قبیل دما، رنگ، تیرگی، بو و مزه جزو خواص فیزیکی آب آشامیدنی محسوب می‌شوند. تیرگی آب مربوط به میزان ppm گلولای معلق در آب است.


مشخصات شیمیایی آب

خواصی چون میزان سختی، درجۀ اسیدی (PH)، آهن، منگنز و سایر فلزات.

روش های کلی حذف مواد زاید در آب جهت طراحی واحد آبرسانی صنعتی


ذرات معلق آب
رنگ
مواد آلی
سیلیکای معلق
باکتری ها ویروسها
روغن   
ذرات خورندگی در آب کندانسه     
هیدروژن سولفوره  
آمونیاک
متان   
اکسیژن

کاربرد فیلتر ها در طراحی واحد آبرسانی صنعتی


تقریباً برای هر استفاده ای لازم است که مواد زاید و معلق آب حذف شوند. در طراحی واحد آبرسانی صنعتی برای زلال کردن آب های کدر از فیلتر ها استفاده می شود. برای بهبودی کار ته نشینی و انعقاد سازی، از فیلتر ها به عنوان مرحله نهایی حذف مواد معلق استفاده می شود.معمولاً بعد از آهک، آهک ـ سودازنی و نیز بیش از تصفیه با رزین های تعویض یونی و اسمز معکوس، استفاده از فیلتر ها توصیه می شود.

طراحی واحد آب رسانی صنعتی
طراحی واحد آب رسانی صنعتی

 

طرز کار دستگاه های تعویض یونی


بدنه ی دستگاه های تعویض یونی مورد استفاده در طراحی واحد آبرسانی صنعتی جهت تصفیه آب شبیه فیلتر های فشاری است که در داخل آن ذرات رزین قرار می دهند. چون برای شستشوی رزین ها و نیز در جریان تعویض یون، PH داخل دستگاه ها تغییر می کند از این رو باید اقدامات لازم برای جلوگیری از خوردگی دستگاه ها را معمول داشت (استفاده از فولاد ضد زنگ توصیه می شود ولی معمولاً از دیواره با پوشش داخلی پلاستیکی استفاده می شود ).
در طراحی واحد آبرسانی صنعتی برای جلوگیری از خروج رزین ها، در قسمت پایین دستگاه و در زیر رزین ها ،‌چندین لایه شن های درشت یا آنتراسیت قرار می دهند. ذرات آنتراسیت برای دستگاه ها تعویض یونی بازی مناسب تر هستند زیرا باعث اضافه شدن سیلیس به آب نمی شوند.هر چند که در دستگاه های کاتیونی به خاطر پایین بودن PH ، خطر آزاد شدن سیلیس وجود ندارد، ولی باز استفاده از آنتراسیت ترجیح دارد.

 

راه حل مشکل فشار آب در طراحی واحد آبرسانی صنعتی

با تابلو برق های بوستر پمپ می توانید به راحتی این مشکل را حل کنید و دیگر مشکل افت فشار آب در ساختمان را نداشته باشید.

برای لوله کشی شبکە توزیع آب ساختمان، باید فشار و میزان مصرف آب مشخص شود. سپس طبق این دو عامل اندازه لوله ها و سیستم طراحی آن محاسبه شود.
فشار آب ورودی شهر می بایست بر افت فشار کنتور، افت فشار اصطکاکی، افت فشار ارتفاعی و میزان فشار لازم پشت لوازم بهداشتی غلبه کند.
 

تابلو بوستر پمپ چیست؟

وظیفه بوستر پمپ ثابت نگه داشتن فشار خروجی آب ساختمان در ساعت های مختلف روز است که این کار در سیستم بوستر پمپ به کمک دو یا چند پمپ به صورت موازی انجام می شود.

بصورت کلی هر زمان که نیاز به تامین فشار آب یا هر سیال دیگری داشته باشیم می توانیم از سیستم بوستر پمپ استفاده کنیم. این کار باعث می شود در زمان هایی که مصرف پایین است با یک پمپ توان پایین فشار آب مورد نیاز را تامین کنیم. این عمل باعث کاهش مصرف برق می شود.

انواع تابلو های بوستر پمپ

تابلو بوستر پمپ با کمک پمپ هایی که قابلیت بوستر پمپ دارند

در این نوع تابلو ها دیگر نیازی به استفاده از کنترلر جانبی نیست و خود درایو ها قابلیت بوستر پمپ دارند. معمولا هر برند یک درایو با قابلیت بوستر پمپ ارایه می کند که به کمک این درایوها و یک سری قطعات برق صنعتی، سیستم آبرسانی راه اندازی می شود.
 

 

تابلو بوستر پمپ به کمک کنترلرهای بوستر پمپ و درایوهای استاندارد معمولی

در این تابلوهای بوستر پمپ شما می توانید با یک درایو استاندارد معمولی که قیمت‌اش از درایوهایی که قابلیت بوستر پمپ دارند پایین تر است و یک کنترلر بوستر پمپ مثل کنترلر بوستر پمپ ATech سیستم آبرسانی خود را راه اندازی کنید.

 

تابلوهای بوستر پمپ به کمک PLC درایو های استاندارد معمولی در طراحی واحد آبرسانی صنعتی

در این تابلوهای بوستر پمپ شما باید از یک اینوتر ساده از برندهای مختلف مثل دلتا، زیمنس، اشنایدر، LS، فوجی، اینوت و غیره به علاوه plc استفاده کنید و به کمک یک برنامه نویس برنامه بوستر پمپ را داخل plc  بنویسد.

طراحی واحد آب رسانی صنعتی
طراحی واحد آب رسانی صنعتی

 

کلام آخر

مجموعه مبنا صنعت اسپادانا  فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد و با سابقه طولانی خود در ارائه  طراحی یک واحد آبرسانی صنعتی،اجرای تصفیه خانه آب و پساب،اجرای آبرسانی به صنایع،اجرای شبکه انتقال پساب،ساخت فیلتر شنی،کلاریفایر یا زلال کننده،ماشین ریکلایمر،اجرای پروژه های EPC،ریخته گری اسلب،ایستگاه تقلیل فشار،طراحی و ساخت غبارگیرهای صنعتی، طراحی و ساخت کولینگ تاور تبخیری و هیبریدی،تصفیه آب به روش RO،اجرای پروژه‌ های صنایع فولاد سازی؛ ساخت فیلتر شنی با بهترین کیفیت میباشد.